Početna

KUD 'Toplice' Varaždinske Toplice

O nama

Naša temeljna zadaća je očuvati i namrijeti budućim naraštajima ljepotu drage domaće riječi, toplinu zagorskoga ognjišta i uzvišenost bogate kulturne tradicije našeg kraja i okolice, te njegovanje kulture i običaja naroda Republike Hrvatske na postavkama kulturno-umjetničkog amaterizma.
Udruga je osnovana 29.prosinca, 1980.

Grad Varaždinske Toplice smješten je na sedrenim terasasma uz južnu padinu Topličke gore i obodu kotline kojom prolazi rijeka Bednja, u središnjem dijelu Hrvatskog zagorja.

Grad se prostire na površini od 79.75 km2 i prema zadnjem popisu ima 6364 stanovnika u 23 naselja i spada u ispod prosječna naseljena mjesta u okviru Varaždinske županije. Naselja, to su: Boričevec Toplički, Črnile, Čurilovec, Donja Poljana, Drenovec, Gornja Poljana, Grešćevina, Hrastovec Toplički, Jalševec Svibovečki, Jarki Horvatićevi, Leskovec Toplički, Lovrentovec, Lukačevec Toplički, Martinkovec, Petkovec Toplički, Pišćanovec, Retkovec Svibovečki, Rukljevina, Svibovec, Škarnik, Tuhovec, Varaždinske Toplice i Vrtlinovec.

Najstariji tragovi Varaždinskih Toplica sežu do III. st. p.n.e. kada je na ovom području živjelo je ilirsko pleme Jasi, po čijem su imenu Rimljani kasnije ovo mjesto prozvali Aquae Iasae. Već za vrijeme Jasa naselje je zbog izvora termalne vode, izraslo u značajno zdravstveno, obredno, kulturno pa i gospodarsko središte Gornje Panonije. Najveći procvat naselje je doživilo za Rimljana, od I.- IV.st. kada je to bio poznato liječilište Aquae Iasae. Naselje je potpuno propalo i opustošeno u IV. st. za vrijeme provale naroda.
U srednjem vijeku na tom prostoru formira se naselje Toplissa, koje postaje posjed Zagrebačkog Kaptola i to ostaju više od osam stoljeća. Kako bi zaštitio svoj posjed Kaptol uz župnu crkvu gradi utvrdu (1376.). Tijekom XVI. stoljeća u vrijeme turske opasnosti, ova se utvrda dograđuje i pojačava kulama, opkopom (koji se punio vodom sa izvora termalne vode) i lančanim mostom. Uz tri postojeće ugaone kule, podignute su još dvije - istočna i zapadna.
Po oslobađanju Slavonije, i prestanka turskih provala, 1695. godine, ova utvrda je preuređena u barokni dvorac koji je kasnije pretvoren u prvi kupališni hotel. Počeci modernog kupališnog lječilišta vezani su uz liječnika Ivana Krstitelja Lalanguea (porijeklom iz Luksemburga) koji je djelovao u Varaždinu u drugoj polovini XVII. st. i bio jedan od utemeljitelja hrvatske medicinske literature. Termalno lječilište (u današnjem obliku) počinje raditi od 1820., kada se uvodi stalni liječnički nadzor - 1838. i stalni kupališni liječnik. Početkom XX. st. Varaždinske Toplice, došle su na glas kvalitetnog termalnog lječilišta, i taj status imaju i danas.

POZNATE OSOBE:

• Ruža Pospiš Baldani (1942. - ), operna pjevačica
  • Ana Bešenić (1952. - 2012.), književnica
  • Nenad Brixy (1924. - 1984.), novinar i prevodilac
  • Lavoslav Horvat (1901. - 1989.), arhitekt
  • Danica Bedeković 1872. - 1955.), prosvjetna djelatnica, novinarka i katolička aktivistica

UPRAVNI ODBOR

• Silvia Matkun (predsjednica)
  • Gabrijel Ratković (dopredsjednik)
  • Mirta Matkun (tajnica)
  • Sonja Kušter (blagajnica)
  • Domagoj Kušter (član)